תסמונות הקשת האוטיסטית

מהן הפרעות ספקטרום האוטיזם?

הפרעות ספקטרום האוטיזם (ASD) המוכרות גם בכינויי הפרעות התפתחות מתפשטות (PDD) גורמות מוגבלות חמורה ומתפשטות אל תוך החשיבה, המישור הרגשי, תפקודי השפה, והיכולת להתייחס לזולת באופן נאות.

הפרעות אלה בדרך כלל מאובחנות בילדות המוקדמת. טווח ההפרעות נע מהפרעות חמורות, הקרויות אוטיסטיות, דרך הפרעת התפתחות מחלחלת שאין לה סיווג ספציפי ((PDD-NOS  ועד לצורה מתונה ביותר, היא תסמונת אספֶּרגֶר. הפרעות ספקטרום האוטיזם כוללות גם שתי תסמונות נדירות: תסמונת רֶט, והפרעה דיסאינטגרטיבית ילדותית.

ההורים הם בדרך כלל הראשונים המבחינים בהתנהגויות בלתי רגילות אצל ילדם. במקרים מסוימים נדמה שהתינוק "שונה" מרגע היוולדו, בלתי מגיב לאנשים, או מתמקד בריכוז בחפץ יחיד למשך זמן רב. הסימנים הראשונים של הפרעה מספקטרום האוטיזם עלולים להופיע גם בילדים שהתפתחו באופן נורמלי בינקותם. כשתינוק חביב ומלא חיים הופך לפתע שתקן, מכונס, מתעלל בעצמו, או אדיש למחווֹת חברתיות, משהו אינו כשורה.

 

טיפול

אין 'חבילת טיפול' אחת ויחידה שהיא הטובה מכולם לכל הילדים עם ASD. החלטות לגבי הטיפול המועדף, או שילובי טיפולים שונים, צריכים להתקבל על ידי ההורים בעזרת צוות מאבחן מומחה ומקצועי